Yüzde Çil Oluşumunun Nedenleri

Yüzde Çil Oluşumunun Nedenleri

Çiller genetik yapılıdır. Bazı insanların cilt yapısı ten rengi beraberinde çilli olmayı da getirir. Özellikle teni çok açık renkte olanlarda, saçları kızıla çalan kahverengi olan kişilerde gözleri çoğu zaman renkli olan kişilerde çillere daha sık rastlanır. Çillerin özelliği cildin en üst tabakasında yer alan belli noktalarda pigment hücrelerinin yoğunlaşması ve bu hücrelerin özellikle güneşli mevsimlerde fazla çalışıp yüzde orta hatta ve alında kendini göstermesidir. Çiller özellikle yazın daha belirgin olur. Çünkü güneş pigmentleri aktive eder.

Çil Oluşumunun Yoğun Yaşandığı Cilt Tipleri

Beyaz ten grubunun en beyaz üyelerinde saç rengi kızıla çalan kahverengi veya sarı ve ya açık kahve olan bireylerde daha çok rastlanır. Aynı zamanda çil oluşumunda genetik faktörleroldukça etkilidir. Bu kişiler çoğu zaman renkli gözlü olur. Cinsiyet ayrımı fark etmeksizin her bireyde rastlanır.

Çiller Neden Yaz Aylarında Artar

Çillerin en bariz özelliklerinden birisi de kış aylarında soluk bir renk olarak yok olmaları, yaz aylarında ise yoğunlaşan pigmentlerin güneş ışınları tarafından aktive edilmesidir. Bu durumdan uzak durmak için güneşten kaçınılmalı güneş koruyuculu kremler mutlaka kullanılmalıdır.

Çil Kapatma Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Çillerin yoğunlaşması bazen size estetik açıdan rahatsızlık verebilir, özellikle çok yoğun olan kişilerde cilt rengini bozukmuş gibi gösterebilmektedir. Bu tür kişiler yoğun kapatıcı etkili fondötenlerden yararlanabilirler.