Yürüyerek Gezilebilecek Dünyadan Pek Çok Şehir

Yürüyerek Gezilebilecek Dünyadan Pek Çok Şehir

Bugünlerde özellikle büyük şehirlerde trafiğe çıkan vasıta sayısı hızla artarken bazen kentler tersine bir yol izliyor ve caddelerini yaya yolu haline getiriyor. Bu kentler sayesinde arabalar daha az kullanıldığından trafiksiz ve gerilimsiz bir hayat değil, tıpkı sürede daha temiz bir hava ve sağlıklı bir çevre sunuyor.

Yürüyerek Yada Bisiklet İle Gezilebilir

Fransa`nın en çok ziyaret edilen şehri Paris son yıllarda alınan önlemlerle hem trafiği hem de hava kirliliğini ciddi ölçüde azaltmış halde. Kentte belediyenin belirli alanlara yerleştirdiği bisikletlerle bir noktadan diğerine trafiğe takılmadan ve havayı kirletmeden yürüyerek gezmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Paris’te Eyfel kulesi ve daha pek çok tarihsel yapıyı yürüyerek gezin.Paris`te yürümek dışındaikinci alternatif de bisiklet. Kentin birçok noktalarına yerleştirilen bisiklet kiralama üniteleri ile bisikletinizi bir yerden alıp öteki bir yere bırakabilirsiniz.

Almanya ‘’Yeşil Kent’’

Almanya`da Hamburg eskiye oranla yaya dostu bir kent olmak için çalışıyor. Yeşil kent projesiyle kentte bulunan parklar birbirine bağlantı kurarak aşırı yakında şehrin her noktasına hem yaya hem de bisikletle ulaşmak çok kolay. Genel olarak park ve bahçelerle çevrili Hamburg, Berlin gibi Köln da yayalara ayrılan geniş alanlarla biliniyor.

Finlandiya’yı Yürüyerek Keşfedin

Finlandiya`da Helsinki yayalara daha çok saha açmak için kentte bulunan kaldırımları genişletiyor ve bisiklet yollarını kentin her noktasına ulaşacak şekilde planlıyor.