TENİS EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR

Tenis öğrenmek dışarıdan göründüğü kadar basit bir spor değildir. Oldukça zor teknik detayların olduğu eğitim süreci, uzun bir zaman almaktadır. İnsanlarda tenis oynamanın ekonomik anlamda maliyetli olduğu algısı oluştuğu için yapması çok zevkli olan bu spordan uzak durmaktadırlar. Gerçekten tenis yapmak isteyenler için profesyonel anlamda kendilerini yetiştirilebilecekleri, ister tek başına ister arkadaş grubu ile birlikte eğitimli ve uzman hocaların kontrolü altında tenisi tüm detaylarıyla öğrenebilecekleri, İstanbul Pendik Kurtköy’de Teknopark girişinde bulunan teknosports gibi birçok spor dalında eğitimlerin verildiği tesisler bulunmaktadır. Bu tarz tesisler bilinenin aksine ekonomik yönden maliyetli değil tam tersi üyelik sistemleri sayesinde uygun fiyat avantajları sunmaktadır.

DSC_6106

TENİS ÖĞRENMENİN DETAYLARI NELERDİR

Tenis, eğitimi ve antrenmanlarının sürekli olarak yapılması gereken bir spor dalıdır. Tenis oynamayı öğrendim nasıl olsa artık unutmam diyerek çalışmalara uzun bir ara verenlerin büyük bir çoğunluğunda, tenisle ilgili birçok teknik detayı unuttukları gözlemlenmiştir. Profesyonel olarak tenis oynamak isteyenlerin devamlılık göstermeleri çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren tenis eğitimi almaya başlayan kişiler daha ileri yaşlarda başlayanlara göre daha avantajlıdır. Çocukların vücutları yetişkinlere göre daha elastiktir ve kavrama ile ilgili algıları daha açıktır, bu nedenle spora adapte olmaları daha kolaydır. Tenise başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu, tercih edilen spor tesisinin başarı kalitesi ve tenis hocalarının spor kariyerlerinde ki başarıları size katacağı başarılar ile doğru orantılıdır. Seçim yaparken teknosports bünyesinde tenis eğitimi veren lisanslı antrenörler gibi profesyonel hocaları tercih etmek çok önemlidir. Tenis dersleri sırasında antrenörün size bir şeyler katıp katmayacağı ilk iki dersten sonra belli olur. Tenis antrenörünün işini severek yapması, tenis kortunun kenarından talimat vererek mi tenisi öğretmeye çalışıyor, yoksa ders boyunca sizinle birlikte ter mi döküyor, hiç bıkmadan yanlış yaptınız hareketlerin düzeltilmesi için emek veriyor mu? Ya da bu yanlışları görmezden mi geliyor? Bu kriterlere dikkat ederek tenis antrenörünün sizin için faydalı olup olmayacağını tahmin edebilirsiniz.

TENİS OYNAMANIN FAYDALARI NELERDİR

Bütün spor dallarında olduğu gibi tenisinde insan sağlığı üzerine çok büyük faydaları vardır. Faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 Sürekli olarak kollar ve bacakların hareket halinde olması kasların güçlenmesini sağlar.

 Fazla kilolardan kurtulmak için birebir etkilidir.

 Spor yapan insanların daha sağlıklı oldukları bilinen bir gerçektir. Bu gerçeklik tenis yapanlar için de geçerlidir.

 Tenis bir strateji oyunudur. Hem raketle topa vururken aynı anda da stratejik hamleler düşünmek, beyni sürekli aktif tutacağı için ilerleyen yaşlarda yaşanacak olan hafıza sorunların önüne geçecektir.