Sağlıklı Yaşam İçin Yenilmesi Gereken Gıdalar

Sağlıklı Yaşam İçin Yenilmesi Gereken Gıdalar

Sağlıklı yaşamın yolu düzenli beslenmeden geçmektedir. Düzenli beslenmeyi nitelikli yapan ise tüketilen gıdalardır. Tarih boyu yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler sağlığımızın akış yönünü büyük oranda etkilemektedir. Ancak modern çağa geçtikçe sağlıksız yiyeceklerde boy göstermiştir. Bu yüzden sağlıklı yaşam için sağlıklı gıdalar yemek sizin için daha iyi olacaktır.

Balık ve Süt Ürünleri

Sağlıklı yaşam için önemli bir zinciri oluşturan balık ve süt ürünleri, D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerdir. Kemikteki kireçlenme,erimelere karşı kalkan görevi gören bu ürünler osteoporoz isimli hastalığı da önlemeye yardımcı olmaktadır.
Sağlıklı-besinler

Beyaz Et Ürünleri

Kırmızı ete oranla daha az kalori içeren beyaz et sinir sistemini güçlendirmeye, korumaya yardımcı olmaktadır. Bu gıdaların tüketimi ile vücudun yağ ihtiyacı azalmakta ve vücudun ihtiyaç duyduğu bakımı karşılamaktadır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini aktif hale getirmede etkin bir rol oynamaktadır.

Kırmızı Meyveler

Bünyesinde bulundurdukları antioksidan sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarını önlemekte önemli bir rol oynayan kırmızı meyveler, bünyesinde C vitamini ve flavonoid barındırır. Kalp rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak,hem sindirim sistemi hem de bağışıklık sistemi için önemli etkileri olan ve ayrıca bir çok kanser riskini önleyen gıdalardandır. Birçok yararı olan sarımsak, kalp rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Brokolinin Etkileri

Hastalıklar ile mücadele de etkin rol oynayan brokoli, bünyesinde A ve C vitaminini barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı önlem almaktadır.