Portre Nedir? Nasıl Çizilir?

Portre Nedir? Nasıl Çizilir?

Yıllar önce çok daha yaygın bir şekilde çizilen portre, genel anlamda; sadece yüzün veya en fazla göğse kadar olan bölümün resmedilmesidir. Genellikle aile büyüklerinde gördüğümüz kocaman duvara asılan büyükbaba portreleri, bakanlara resmin yanında çok şey anlatır. Portresi çizilen kişi, sanki o an yanımızdaymış hatta bize bakıyor veya bir şey anlatmak istiyormuş gibi bir his uyandırır. Bu kadar başarılı çizilen portreler, yıllarca evin başköşesinde durur ve tüm misafirlere aile geçmişi hakkında fikir verecektir.

Başarılı Bir Portre Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Tanım olarak sadece yüzün ve göğse kadar olan bölümün resmedilmesi olan portre, deneyimli bir ressam tarafından çizildiğinde, resme duygular karışacak ve portresi çizilen kişinin, o anki ruh halini, portreye her bakanın hissetmesini sağlayacaktır. Uzman ellerde çizilen portreye bakarak,  resmi çizilen kişinin; sosyal statüsü, mesleği, alışkanlıkları ve karakteri hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Resimdeki kişinin; giyim tarzı, duruşu ve yüz ifadesi, resme bakanlarda karakter tahlili yapmak için yeterli olacaktır.

Portre Başka hangi Sanat Dalları İle Oluşturulur?

Fotoğraf, yazarlık, heykel gibi sanatın diğer dalları ile insan portresi oluşturmak mümkündür. Son yıllarda, sanatla az çok ilgilenen herkesin yakından bildiği Afgan kız portresi fotoğraf sanatı ile oluşturulmuş ve bakanlara çok şey anlatan bir portredir. Yine Prenses Diana’nın meşhur bir portresi, ölümünün ardından yayınlanmış ve milyonlarca kişi tarafında beğeni kazanmış başarılı bir portredir.