Helal Lokma

Hayır Lokması Neden Son Yıllarda Tercih Edilmektedir?

Lokma özellikle İzmir iline özgü olan ve burada ünlenmiş herkes tarafından sevilerek yenilen bir tatlı türüdür. Lokma tatlısını ticari amaçla yapıp, insanlara satan kişiler bulunmaktadır. Bunun dışında ise hayır amaçlı olarak dağıtılmaktadır. Son zamanlarda hayır lokması, insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Lokma tatlısını hayır amaçlı dağıtmak isteyen kişiler ise, farklı nedenlerden dolayı tercih etmektedirler.

hayir-lokmasi-citir

Bu nedenlerden bazıları ise şunlardır.

l Mevlit organizasyonlarında hayır lokması dağıtılmaktadır.

l Sünnet düğününde de hayır lokması, düğün sahibi tarafından konuklara dağıtılmaktadır.

l Bunun dışında ise, cenaze merasimi sonrasında ve daha sonraki yıllarda, hayır amaçlı ve ölen kişinin ruhuna sevap gitmesi amacı ile, hayır lokması sıkça tercih edilmektedir.

Bu şekilde hayır lokmasını dağıtan kişinin hem kendi sevap kazanmaktadır, hem de ölen kişinin ruhuna sevap gitmektedir. Bu ise manevi olarak kendisine huzur vermektedir.

Neden İnsanlar Seyyar Hayır Lokması Dağıttırmaktadır?

Hayır lokması dağıtmak isteyen kişiler, istediği organizasyonda tanıdığı kişilere çoğunlukla bu daveti yapmaktadır. Son zamanlarda ise özellikle seyyar hayır lokması, vatandaşlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise, tanımadığı kişilerin hayır dualarını almak ve sevap kazanmaktadır. Tanımadığı kişiler içerisinde duası kabul olacak çok kişilerin olduğu bilincinde olan insanlar, bu şekilde hayır lokmasını seyyar olarak dağıtan yerler ile anlaşmakta ve sevap kazanmak amacı ile, kendilerine bu lokmaları ikram etmektedirler. Seyyar arabalarda temiz ve güvenli şekilde hayır lokması dağıttıran kişiler, hem kendisi sevap kazanmakta, hem de yiyen kişilerinde etmiş olduğu dualardan nasiptar olmaktadır. Ülkemiz insanı hayır yapmasını seven bir millet olduğu için, sevap kazanmak için seyyar hayır lokması dağıttırması kendilerinin yaptığı en doğru bir davranıştır.

Seyyar Hayır Lokması Temiz Yapılıyor mu?

Vatandaşlar tarafından tanıdık ve tanımadık insanların yemeleri için dağıttırdığı seyyar hayır lokması, oldukça temiz yapılmaktadır. Dükkanlarda yapılan lokma tatlılardan daha güvenli ve hijyen olan bu tatlılar, vatandaşlara sunulmaktadır. Hem fiyat olarak oldukça uygun, hem de kaliteli bir üretim aşamasından geçtikten sonra, seyyar hayır lokması insanlara hayır amaçlı dağıtılmaktadır. Siz de temiz ve son derece kaliteli malzemelerden yapılan lokma tatlısını, hayır amaçlı seyyar olarak bu hizmeti veren kişilerden yaptırabilir ve insanlara hayır kazanmak için, ikram edebilirsiniz. Üstelik fiyatları ise oldukça uygun ve ekonomiktir.

https://citirlokma.com/