Fındık Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

Fındık Yağının Kullanım Alanları Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Anadoludan güzellik tavsiyelerine devam ediyoruz. Fındık yağı, diğer birçok bitkisel yağ türlerine göre daha koyu ve açık altın renginde, güçlü ve fındıklı bir aroma özelliği barındırmaktadır. Kavrulmuş fındıklar sonucunda elde edilmiş olan yağ biraz daha koyu renktedir. Kuvvetli aroması olan bu yağın birçok farklı özelliği bulunur. Cilt bakımı ve tıbbi alanlar içerisinde dahi kullanılır. Fındık ayrıca birçok besin öğesini de içinde barındıran bir üründür. Fındık ve fındık yağı yalnızca yemek pişirmek amaçlı kullanılmamakla, aynı zamanda müthiş bir cilt bakım malzemesi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Fındık yağı soğuk presleme yöntemleri işlevler ile elde edilir. Fındık Türkiye, Avrupa, İran ve Kafkasya bölgelerinde yetiştirilmekte olan oldukça değerli üründür.

findik-yagi

Türkiye üzerindeki fındık oranı dünya üretiminin yaklaşık yüzde yetmiş beşini kapsamaktadır. Ayrıca ticari amaçlar eşiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon ve Washington ismindeki iki Kuzey eyaleti ve Kanada Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Fındık yağının kullanım alanları ve sağlık açısından faydaları da oldukça ciddidir. Fındık Yağından Salata Sosu ve Yemek Pişirme Oldukça güçlü bir aroması bulunan fındık yağı ile kümes hayvanları ve balıklardan yapılmış yemeklerin lezzetini arttırabilmekteyiz. Bununla beraber fırın yemekleri üzerine de eklenebilir. Salata sosu olarak kullanıldığı zaman sıkıcı bir salatayı oldukça lezzetli bir hale dönüştürebilmektedir. Salata sosu için popüler olan fındık yağı, Fransa ve diğer birçok Avrupa ülkesinde favori listesi halindedir. Bu muhteşem fındık yağı biraz peynir ile beraber makarna yahut ızgara tavuk, balık ve etlerde ve rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu yalnızca yemeklere lezzet katmakla kalmayarak birçok faydasını da sağlığa aktarır.

Yaklaşık 220 santigrat derece kaynama noktasına sahip olan fındık yağı, doymuş yağ bakımından oldukça zengindir diye biliyoruz. Ancak fındık yağını kızartma için kullanamayız zira uygun görülmemektedir. Fındık Yağının Cilde Uygulanması Fındık yağı muhteşem bir yumuşatıcı ve nemlendiricidir. İçerisinde ki linoleik asit gibi esansiyel olan yağ asitlerini yüksek miktarlarda barındırmaktadır. Hafif olduğundan dolayı cilt üzerinde kolayca emilmekte ve cilt bakım ürünleri içerisinde özellikle kullanılmaktadır. Sıkılaştırıcı ve antibakteriyel özellikleri bulunan fındık yağı, gözenekleri küçültmekte ve yok etmektedir. Aşırı sebum yahut akne lekelerini de kontrol edebilmektedir. Aynı zamanda cildin elastikiyetini de sağlayabilmektedir.

Hücrelerin yenilenmesi ve kılcal damarların güçlendirilmesini de sağlayabilmekte olan fındık yağı, vücut masajları için mükemmel bir ürüm olarak bilinir. Düzenli bir uygulama sonucunda serbest radikalleri kontrol etmekte, cildi yumuşatmakta ve kırışıklıkların oluşumlarını da geciktirmektedir. Aromaterapi yağ olarak kullanılmak üzere alınabilir ve sabun yahut birçok cilt ürünleri içerisine aktarılabilmektedir.