Desen Çalışmalarında Resim Karakalemi

Desen Çalışmalarında Resim Karakalemi

Karakalem

Karakalem, insan çizimlerinde en çok el ve el parmaklarındaki çizimlerinde zorluk çekilir.Karakalemde 3 tip çizgi vardır bunlar; düzçizgi, oval çizgi ve spiral çizgidir. En hareketli ve alıcıyı yakalayan çizgiler eğri çizgilerdir ki bunlar çizilmesi biraz zor olsa da estetik yönden çok iyidir. Evinizde kolayca bulunacak malzemelerle bardak, sürahi gibi malzemelerle çizime bir adım atabilirsiniz. Ortaya çıkan sonuçlardan memnun kalan kadar aynı objeleri tekrar tekrar çizebilirsiniz.

Desen Çalışmalarında Resim Karakalemi

Yapacağımız çalışmalarda kalemin inceliği önemlidir. Çoğunlukla yumuşak uçlu olup kalemin yapısı çalışmayı etkiler.”H” yazan kalemler kalın ve sert uçlu olanlardır ki bunlar genellikle mimarlık ve grafik çizimlerinde kullanılır. Hatanın ve çizginin görülmesini istemediğimiz zaman resmi belirginleştirmek için bu kalemler kullarını ve bunlar sırasıyla 2H,3H diye devam eder ve sayı büyüdükçe sertliği de artar. Resme yeni başlayanlar daha yumuşak olan ”B” tipi kalem kullanmalıdırlar ki bunlarda ”H” kalem gibi 2B ve 3B kalem diye gittikçe artış gösterir ve ustalaşan ressamlar daha yüksek numaralarda ki kalemleri kullanırlar numara yükseldikçe kalemin yumuşaklığı artacağından çizim yaparken kırılma olasılığı yüksektir ve istemediğiniz şekilde çizgi yan gidebilir. Bir de ”HB” tipi kalem vardır ki bu normal yazı kalemidir ilk resme başlandığında eskiz çalışmaları yaparken kullanılır.HB kalem ile ilk hatları belli edilir çizim ve daha sonra belirlenen hatların üzerinden ”H” kalem ile geçirilir en son işlem ise ”B” tipi kalem ile yapılır ışık ve kontör çalışması verilerek çizilen sanat eserini gerçeğe yaklaştırır ve herkesin baktıkça daha bir hayran olacağı bir çalışma haline gelir.

Adım Adım Karakalem

-Çizilecek objenin taslağını çıkarın ve 2B kalemle çok fazla bastırmadan, hata yapmadan, ayrıntıya girilmeden çizilir.

-Objeleri taslağın üzerine yerleştirin ve taslağı tamamlayın

-Işık ve nesne uyumuna bakarak ışığın nesnenin üzerine düşüşüne bakarak gölgelendirmeyi yapın

-İnce olan yerlerde kalemin ucunu incelterek saydamlık hissi verin ve kalın olan bölgelere gittikçe kalemi koyultun ve gölge oluşturun.