Çekirdek Yemek Gerçekten Sivilce Yapar mı?

Çekirdek Yemek Gerçekten Sivilce Yapar mı?

Çerez yemenin ne kadar keyif verici olduğunun biliriz. Bu keyif verici çerezlerden birisi ise çekirdek yemektir. Yemeye doyamadığımız ve film keyfinde ayarını kaçırdığımız çekirdeğin aslında cilt yapımızı ne kadar fazla etkilediğinden habersiz yaşarız.

Cildi tamamen yağlandıran bir kuru yemiştir. Her ne kadar ciltte sivilce oluşumunu sebebiyet verse bile bundan vazgeçmemiz imkânsızdır. İçinde var olan lezzetin bağımlılık yaptığını yerken anlıyoruz. Fakat bazen kendimizi bu konu da kısıtlamayı bilmeliyiz. Çekirdeğin kavrulmuşu, tuzlusu tuzsuzu fark etmiyor her türlü sevenine rastlayacağınız kesin bulgudur. Bunun için uzmanlar sivilceyi azdıran en etkili yiyeceğin çekirdek olduğunu açıklamaktadırlar. Peki, Çekirdek Neden Sivilce Yapar?

Deri altında salgılamış olduğu yağ bezelerinin dıştan görünmesi mümkün değildir. Bu yağ kanalları yağlı yiyeceklerde hemen ortaya çıkacak potansiyele sahiptir. Özellikle çekirdeğin her bir tanesinde yağ barınmaktadır. Aslında siz çekirdek yerken en çok o yağı alıyorsunuz. Bu da cildinizi olumsuz bir şekilde etkileyerek yüzde kolda boyun ve ensede yağ patlamasını yaşayarak sivilcelere maruz kalıyorsunuz.

Sivilcelerin çıkma sebebi iki türlüdür. Ya ergenlik dönemi içindesiniz ve ya beslenme şekliniz bozuktur. Bunlar sivilce oluşumu için yeterli sebeplerdir. Yağ bezelerinde tıkanıklık meydana geldiği zaman, yağ bezesi bunu dışa atar. İşte sivilce oluşumu böyle başlar. Sivilcelerinizden kurtulmak istiyorsanız fazla yağlı yiyeceklerden uzak durunuz.cekirdek-yemek-sivilce

Hangi Besinler Sivilce Oluşumunu Ortaya Çıkartır?

• Bütün kuru yemişler sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunların başında, çekirdek, ceviz, fındık, patates kızartması gelir.

• Sivilce oluşumunu engellemek için sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Daha çok sebze yemeği yemeye özen göstermeniz gerekir.

• Yağlı yiyeceklerden uzak durmadığınız sürece sivilcelerle yaşamaya devam edersiniz.

• Besin değeri yüksek yağ oranı düşük olan gıdaları tercih edin. Brokoli, ıspanak, enginar, pırasa, kırmızı pancar, yoğurt otu, oğul otu, ısırgan otu, salatalık, marul, maydanoz gibi yeşil sebzeler ve suları asla sivilce yapmaz. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece yüzünüzde var olan sivilcelerin yok olduğunu görecek, o kötü görüntüden kurtulacaksınız.

• Sivilceleriniz sıkmak en büyük hatalardan birisidir. Onları kendi haline bırakın yüzünüzü her gün düzenli kükürtlü sabun ilen yıkayın faydasını göreceksiniz.