8HP45

8HP45

8HP45 otomatik şanzıman kullanımı tork kayıplarını önlemek ve bu sayede yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkartmayı hedefleyerek 8 HP uygulaması geliştirilmiştir. 8 vites kullanımını yaygınlaştırmak ve tork konvertörü kilit sisteminin daha etkin kullanımını sağlamak üzere selenoid sayısını da artırarak daha hassas vites yükselmesi ve düşüşleri için uygun zemin hazırlanması hedeflenmektedir. Bu çalışmalar kapsamında ortaya çıkan sorunlarda özellikle Turan Torna tezgâhlarından çıkan işçilikler bu hedefe ulaşmak için müracaat noktası olmaktadır.

8HP45 serisi otomatik şanzıman revizyon gerektirdiğinde öncelikle otomatik şanzımanın beyni durumunda olan ve motor ve transmisyon arasında aracı konumunda olan tork konvertörü ilk elden geçen bölümlerden olmaktadır. 8HP45 otomatik şanzıman kullanımında hedeflenen tork çarpanı elde etme çalışmalarında şanzıman dişlileri arasındaki ivme kat sayısı en aza indirilerek geçişler daha seri ve araç hızlanması daha kısa süre içinde orya çıkmaktadır. Bu sayede özellikle BMW serisi araçlarda kullanılan 8HP45 otomatik şanzımandan istenilen performans elde edilmektedir.

tork-konvertoru

8HP45 otomatik şanzıman kullanımı V12 motor modeli ile BMW serisinde arkadan çekişli tüm araçlar üzerinde kullanılmış ve daha önce kullanılan 5 vites aralığındaki otomatik şanzımandan alına yakıt tasarrufuna göre 14 6 vites kullanan otomatik şanzımandan alına yakıt tasarrufu verimine göre 11 daha fazla verim elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar kapsamında 8HP45 otomatik şanzıman revizyonları ve tamiri işlemlerinde son derece başarılı çalışmalar sergileyen İstanbul bölgesinde kendini bu konuda kanıtlamış olan Turan Torna atölyesi tüm teknik elemanları bir bütünlük halinde çalışmalarını sürdürmektedirler. 8HP45 otomatik şanzımanı kullanımı ile daha önce yapılan vites değişimleri 200 milisaniye daha düşük zamanda yapılarak kayma oranları serilik kazanmıştır. Bu sayede otomatik şanzıman dişlileri arasında geçişler daha düzenli bir hal almasından dolayı türübün ve statör dengeli bir şekilde faaliyetlerini yerine getirmektedir. Tork konvertörü kilit mekanizması bu geçişler sayesinde sabit hızlarda devreye daha etkili girerek motordan alınan güç, tork katlaması yaparak doğrudan aracın hareket mekanizması üzerinde etkili olmaktadır.

8HP45 transmisyon üzerinde yapılan çalışmalarda 4×4 çekişli araçlar üzerinde de sağlamış olduğu yakıt tasarrufu daha da geliştirilerek günümüzde birçok arazi aracının otomatik şanzıman yapısı olarak faaliyet göstermektedir. Turan Torna atölyesinde İstanbul bölgesinde mevcut olan tüm otomatik şanzıman arızalarında olduğu gibi 8HP45 otomatik şanzıman çalışma prensipleri de en kısa sürede benimsenerek en verimli sonuçlar elde edilen, revizyon ve tamir işlemleri yapılmaktadır. Bu konuda endüstriyel teknoloji konusunda kendini geliştirmiş elemanlar her otomatik şanzımanlarda olduğu gibi 8HP45 otomatik şanzımanında orijinal parçalarının sağladığı performansı ortaya koyan yedek parçaları anında torna tezgahlarında işleyerek ortaya çıkarmaktadırlar. Bu sayede revizyon maksadı ile gelen tüm otomatik şanzımanlar tüm yedek parçaları ve orijinal şanzıman yağları var olması ile en kısa sürede yollara dönüş yapmaktadırlar.